A négy szirmú lótusz, a Sivalingam, a hétormányú elefánt és a csúcsával lefele mutató háromszög. A muladhar elefántalakja a föld alatt rejlő dolgok jelképeként hétormányú. A csúcsával lefelé mutató háromszög a teremtést az alkotóerőt a felébredt Saktit szimbolizálja.
A kundalini Saktiról mint kígyóerőről szoktak beszélni. A kígyó a világon mindenütt nagy jelentőségű szimbólum.
Szanszkrit neve: Kál
Jelentése: fekete és idő
Tudattalan erőinket a muladhar csakra tárolja. Ennek a csakrának a tattvája a föld, annak minden erejével.
A muladhar társított színe a vörös, a föld és az életerő szimbóluma. Mantrája a LAM.
A muladhar felébresztésekor nem mondható meg előre, hogy mi jön majd a felszínre. A tudatos elmének fogalma sincs róla mi van a tudattalanunkban elraktározva, mint ahogy azt sem tudjuk mit rejt a föld alattunk. Teljes múltunk ott van a muladharában eltemetve és mihelyt hozzákezdünk a megtisztításához események, jellemvonások a felszínre kerülhetnek. Mindezek elmúlt életeinkből erednek, mivel a Muladhar a prárabdhák tárháza. Felmerülhet a kérdés, hogy nem e lenne jobb nem felébreszteni az alvó oroszlánt. Csak is abban az esetben szabadíthatjuk meg magunkat mindezektől ha felszínre hozzuk őket. Nemcsak azért tartozunk felelősséggel, amit megteszünk, hanem azért is, amit elmulasztunk megtenni. Rendkívül fontos, hogy a jógautunkon legyen egy olyan vezetőnk, aki megtudja magyarázni azt ami történik.
Mivel a jógagyakorlás energetikailag, élettanilag is hatással van ránk, ezért fontos tudni azt is, hogy mi történik bennünk a rendszeres, őszinte gyakorlástól, mitől formál minket a jóga kívül-belül.
A muladhar csakra tisztítása révén a tudat kitisztul. A kundalini az erő az Isteni anya és egy anya sosem árt a gyermekének.
A rája jógik igen öntudatosak és erősek, ezért a siker érdekében a legjobb ha a bhakti jógával keveredik a hozzáállásuk a jógához, a teljes siker érekében.
Ebben a vonatkozásban nagyon fontos az ágya csakra ébresztése . Az ágya a tanító, a guru, a mester. Megadja a megértést a választ a kérdéseinkre, a magyarázatot az álmainkra, érzéseinkre, pszichoszomatikus állapotainkra és a meditációs élményeinkre.
Bejegyzést írta és szerkeztette: Puskás Beatrix
Forrásanyag: Paramhans Swami Maheshwarananda – kundalini és csakrák , Pauline Wills – Csakra Kézikönyv
Kép: shutterstock